McDonnell Douglas F-15D Baz (Eagle) o numerze bocznym 957 i seryjnym 80-0133 to jeden z najsłynniejszych przedstawicieli rodziny F-15, a na pewno najbardziej znany tego typu samolot w Siłach Powietrznych Izraela.

Samolot ten został dostarczony do Izraela w 1981 r. i rozpoczął służbę w 106 dywizjonie. Jednostce tej przypisano przechwytywanie maszyn nieprzyjaciela oraz zadania myśliwsko-bombowe, w przeciwieństwie do 133 dywizjonu wyposażonego w starsze F-15 A i B, które pełnią rolę maszyn tylko przechwytujących.

Bohater tego artykułu wsławił się początkowo dużą skutecznością w niszczeniu samolotów myśliwskich Syrii podczas operacji nad południowym Libanem. Operacja ta przeszła do historii Izraela jako "Pokój dla Galilei" (hebr. מבצע שלום הגליל, lub מבצע של"ג; Mivtsa Shlom HaGalil lub Mivtsa Sheleg), w świecie szerzej znana jako Pierwsza Wojna Libańska.

Na F-15D "957" odnotowano następujące zwycięstwa w walkach powietrznych: 08.06.1982 r. pil. Shaul Schwartz i oper. Reuven Solan uzyskali potwierdzone zestrzelenie syryjskiego MiG-21 za pomocą rakiety AIM-7F Sparrow.
Za to 10.06.1982 r. pil. Avner Neher i oper. Michael Cohen także za pomocą rakiety AIM-7F Sparrow zestrzelili samolot MiG-23, a przy użyciu rakiet Rafael Python 3 uszczuplili lotnictwo Syrii o kolejne dwie maszyny: MiG-23 i MiG-21. Można by rzec "hat-trick"...
Kolejna okazja do wpisania się na listę zwycięzców nadarzyła się 19.11.1985 r. Samolot pilotował wtedy pil. Yuval Ben-Dor, a operatorem był Ofer Paz. W tym dniu zaliczono im wspólne zestrzelenie maszyny MiG-23MF z Syrii, a współudziałowcem tego zwycięstwa był pil. Avner Neher (dowódca dywizjonu, ten od "hat-tricka") lecący na F-15C o nr: 840 i ser: 80-129 i imieniu własnym "Kommando".
Trzeba tu zaznaczyć, że ppłk. Avner Neher jest czołowym asem wśród pilotów F-15. Posiada on potwierdzone 6 i pół zestrzelenia.

Dny NATO 2011 w Ostravie - oko w oko ze słynnym samolotem.

Jednak F-15D Baz "957" jest znany w świecie nie tylko ze swej waleczności. Najslynniejsza jego przygoda wydarzyła się 1 maja 1983 r. podczas ćwiczeń na Pustyni Negev. Wtedy to odbywały się ćwiczenia Izraelskich Sił Powietrznych w prowadzeniu walk powietrznych z przeciwnikami o innym, często dużo mniejszym potencjale bojowym. W czasie tych ćwiczeń zaplanowano walkę F-15 z mniejszym samolotem udającym starsze modele syryjskich MiG'ów. Jako pozoranta wybrano samolot Douglas A-4 Skyhawk ze 116 sywizjonu z bazy Nevatim. Podczas ćwiczeń doszło do kolizji obu samolotów w powietrzu, w wyniku czego pilot A-4 katapultował się, a jego Skyhawk jeszcze w powietrzu uległ zniszczeniu i spadł w częściach na pustynię. Za to niebywała rzecz stała się ze współćwiczącym F-15 - samolot stracił prawe skrzydło, ale pilot Ziv Nedivi bezpiecznie sprowadził maszynę na ziemię.
Całą sytuację opisuje dość dokłądnie angielskojęzyczna wikipedia: en.wikipedia.org/wiki/1983_Negev_mid-air_collision

Na nosie samolotu zaznaczone są 4 i pół potwierdzone zwycięstwa nad MiG'ami sysyjskimi

Okazją do spotkania tego egzemplarza F-15 były Dny NATO 2011 w czeskiej Ostravie. Samolot był pokazany tylko na wystawie statycznej obok innego F-15D nr 715 oraz Lockheed KC-130H Hercules (w Izraelu znany jako Karnaf). Miły był to dla oka widok, gdy maszyna po takich przejściach prezentowała się tak okazale.

"957" od frontu